Na co si dát pozor při koupi automobilu


Ať se nám to líbí nebo ne, faktem je, že automobil je dnes v podstatě něčím absolutně nezbytným. Značně zvyšuje naši mobilitu a v mnoha zaměstnáních je dokonce podmínkou. Není tedy divu, že existuje tolik prodejců, ať už nových vozů či těch ojetých. Pokud tedy potřebujeme nový, je vhodné si dobře vybrat.

 

To však může být náročnější, než by se mohlo na první pohled zdát. Popularita osobních automobilů totiž přilákala mimo jiné i pozornost nejrůznějších podvodníků, případně těch, kteří nám chtějí vůz prodat za vyšší hodnotu, než tomu skutečně je. Abychom tedy nenaletěli, je vhodné se zaměřit hned na několik věcí.

 

nové auto v salónu

 

Tou první je samozřejmě prodejce samotný. Naštěstí v dnešní době není problém zjistit, zda již někdy auto prodával, případně, pokud se jedná o autosalón či autobazar, jaké má recenze od zákazníků a pověst. Tak se můžeme vyhnout těm nejznámějším podvodníkům.

 

Je však jasné, že ani toto není stoprocentní metoda. Proto se musíme zaměřit i na auto samotné. Tady se vyplatí kontaktovat například pojišťovnu a nechat si zkontrolovat jeho historii. Zde se nám ukáže, zda bylo někdy bourané, opravované a kdo byli jeho majitelé. Pamatujme, že některé vady se dají zamaskovat, avšak dříve či později se stejně projeví.

 

koupě nového auta

 

Když pak dojde na setkání, je dobré jej nejprve pořádně prohlédnout, především pak podvozek a motor. Pátrat bychom měli po známkách prasklin či rzi, zvláště pokud má starší rok výroby. Zaměřme se také na stav jednotlivých částí motoru.

 

V neposlední řadě je vhodné jej projet. Nikoliv však jen po dvorku, ale v ostrém provozu. Ideální je prověřit jej například v ostřejším stoupání a, pokud máme tu možnost, náhlém zastavení. To vše nám ukáže, jak si vozidlo povede. Dávejme také pozor na zvuky motoru, neboť i ony nám mohou hodně prozradit.

 

Pokud bude vše v pořádku, pak nám již nic nebrání koupi uskutečnit. I zde však platí ono známé důvěřuj, ale prověřuj.