O tom, že současná ekonomická situace není nijak růžová, není sporu. A nevypadá to, že by se v nejbližší době měla stabilizovat. To se ostatně ukazuje například na důchodech, kde je už teď jasné, že současná mladá generace jej bude mít skutečně jen minimální. I proto se doporučuje, abychom si na něj začali šetřit nějakým způsobem už nyní.
Problém však je, že finanční gramotnost u nás není příliš vysoká, a tak mají lidé problém najít tu pro ně ideální metodu, jak své peníze rozmnožit. Je tedy pochopitelné, že hledají radu, nejčastěji pak na internetu. Často tak natrefí například na finanční blog Goldbanking, který nabízí nejrůznější doporučení, díky kterým je možné si na penzi naspořit celkem slušnou částku, často pomocí jednoduchých rad. To zní dobře, avšak jen málokdo si v takovou chvíli uvědomí, že zdaleka ne všechno, co na internetu najdeme, musí být pravda.
Ukazuje se totiž, že valná většina těchto typů je nejen zbytečná, ale některé z nich také aktivně škodí. To najdeme zejména u lidí, kteří údajně zbohatli z investování a nyní to chtějí naučit i vás. A takových je skutečně mnoho, leckdy se jedná i o slavné influencery. Proč se tedy k něčemu takovému propůjčují?
Jednoduše pro peníze. Investování je totiž velmi riskantní, a rozhodně je to běh na dlouhou trať. Když nám tedy mladý člověk tvrdí, jak během pár měsíců měl obrovské zisky, je zde něco podezřelého. Jak ale poznat, kdy jsou tyto rady skutečně míněny vážně, a kdy nikoliv?
Jasným ukazatelem je, pokud vás onen blog navádí na konkrétní investiční či jinou platformu, nebo ji alespoň doporučuje a vychvaluje, aniž by zmínil negativa (a věřte, že ta jsou zde vždycky). V takovém případě totiž pravděpodobně za propagaci dostal peníze, a situace není tak skvělá, jak se zdá. Co tedy můžeme dělat?
Ideální je shánět informace z různých, na sobě nezávislých zdrojů. Tak budete mít tu nejlepší představu, jak se svými penězi nejlépe naložit.